Beatrix Szörényi & Katarina Šević
Referenční objekty

 
 

Datum: 16.11.2012 — 16.12.2012
Začátek: 19:00

 

Pro svou výstavu Referenční objekty v galerii etc. vytvořily umělkyně Beatrix Szörényi (narozená v Německu, působící v Maďarsku) a Katarina Šević (srbského původu, pobývající v Maďarsku) instalaci-misanscénu vyzývající diváky, aby se pohodlně uvelebili a nechali na sebe působit dialog obou umělkyň o blízkosti nebo naopak rozličnosti uměleckých přístupů, pracovních postupů či osobní historie vyvstávající v objektech. Součástí výstavy je také publikace, jež pojednává o myšlenkách spjatých s objekty, dějinami

umění či designu, a rovněž o tom, jakou roli hrají objekty při utváření příběhů. Výstava v etc. galerie je pokračováním spolupráce obou umělkyň, kterou iniciovala maďarská kurátorka Ester Lázár v roce 2011 svou budapešťskou výstavou “Věk referencí” týkající se motivací, procesů a funkcí tvorby a myšlení. Součástí vernisáže bude čtení z publikace vydané u příležitosti výstavy.

Katarina Šević (nar. 1979) vystudovala Akademii výtvarných umění v Budapešti. Ve své práci využívá různé strategie pozorování a komunikace a zaměřuje se na vztahy mezi privátním a veřejným. Zajímá se o nejrůznější výzkumné metody, otázku sociálních vztahů a norem. Její výstavy se uskutečnily například v Studio Gallery v Budapešti, Apexart v New Yorku, Škuc Gallery v Ljublaně nebo v Muzeu současného umění v Bělehradě.

http://www.impex-info.org/katarina/

Beatrix Szörényi (nar. 1976) absolvovala Akademii výtvarných umění v Budapešti a je držitelkou ceny Kláry Herzeg pro mladé umělce. Zabývá se procesy symbolizace – svým vizuálním jazykem mění smysl objektů, jejichž běžný význam a užití jsou upozaděné, čímž vzniká prostor pro volnou asociaci. Vystavovala v Stanici Žilina – Záriečie či Bunkier Sztuki v Krakově, její poslední výstava „Věk referencí“ (společně s Katarinou Šević) se uskutečnila v budapešťské galerii Karton.

http://beatrixszorenyi.blogsome.com/

Kurátorka: Tereza Stejskalová