Datum: 30.05.2018
Začátek: 19:00
Politika pravdy III. – Obraz druhého (Karrabing Film Collective)
Kdo je náš „druhý“? A jak s jeho obrazem pracuje kamera? Třetí kapitola výzkumného projektu Politika pravdy se soustředí na průsečíky dokumentárních přístupů se současným postkoloniálním myšlením. Namísto popisování postkoloniálních podmínek a hledání jejich proměn, však budou v průběhu dvou večerních promítání představena umělecká díla, která pracují s inkluzí komunit definovaných kulturní odlišností. Tato inkluze může probíhat buď změnou formátu – kamera a s ní i divák se přizpůsobí prostředí, nebo vlastním uchopením zobrazovacích prostředků.
První promítací večer bude věnován filmovému kolektivu Karrabing, který vznikl v roce 2008 ve snaze kriticky a aktivisticky reagovat na vládní opatření proti domorodým kmenům na severozápadě Austrálie. Zhoršující se sociální podmínky a nucené opouštění území kvůli těžařským zájmům vedly ke spojení několika členů, kteří společně s antropoložkou a teoretičkou genderu Elizabeth Povinelli začali natáčet filmy sami o sobě, o svých příbězích a životních situacích. Vznikly tak snímky, ve kterých se mísí dokumentární obraz s inscenovanými scénami. Tento přístup sami členové Karrabing nazvali „improvizačním realismem“.
První film When the Dogs Talked (2014) se zabývá životem ve stanech a bytovou krizí domorodých občanů, oproti tomu nedávný snímek Wutharr – Saltwater Dreams (2016) zkoumá v téměř psychedelickém a surrealistickém obraze morální pravidla ustanovená křesťanskými misionáři. Video tak upozorňuje na proměnu ducha, která je základem jakéhokoli koloniálního projektu.
Promítání videí od filmového kolektivu Karrabing okomentuje teoretička umění a ředitelka Artyčok.tv a Národní galerie v Černé Hoře Vjera Borozan. Videa budou promítána s anglickými titulky.
Promítaná videa:
When the Dogs Talked (2014)
Wutharr – Saltwater Dreams (2016)
Kurátorky projektu: Alžběta Bačíková a Anna Remešová
Politika pravdy III. – Obraz druhého
1. 5. – 17. 6. 2018