Datum: 14.05.2019 — 16.06.2019
Začátek: 19:00
Druhá část cyklu Neklid obrazu s podtitulem Meze pohybu, kterou pro etc. galerii připravil audiovizuální archivář Matěj Strnad společně s kurátorkou Annou Remešovou, se věnuje politice prezentace a archivace pohyblivého obrazu v kontextu neziskové galerie. V rámci projektu dojde k vytvoření mediatéky, která zájemcům v prostoru galerie zpřístupní videa, jež byla součástí jejího programu od začátku roku 2017. Tento zdánlivě jednoduchý úkol skýtá řadu problémů, ať už praktické, právní či ekonomické povahy, jež budou nastíněny během doprovodných diskusí. Cílem těchto diskusí bude společně s publikem a pozvanými hosty a hostkaminacházet a formulovat vlastní politiku nakládání s pohyblivým obrazem. Zatímco první diskuze bude věnována vztahům mezi galerií a audiovizuálními umělci, druhá se zaměří na úlohu sbírkotvorných institucí. Během závěrečného setkání pak navrhneme konkrétní strategie a postupy, které následně etc. galerie zahrne do svého fungování.
Autoři projektu: Matěj Strnad, Anna Remešová, Kryštof Pešek
Otevírací doba: každý pátek od 13 do 18h a po domluvě na E mail.etcgalerie@gmail.com či tel.+420 732 572 413.
Doprovodný program: 14/05, 28/05 a 11/06
Diskuse 14/05/2019, 19:00, místo konání: etc. galerie
Podmínky vzniku a cirkulace pohyblivého obrazu v kontextu etc. galerie bude během první diskuze reflektovat spoluautor výstavního projektu Matěj Strnad společně s umělci Tomášem Hlaváčkem a Jiřím Žákem, umělkyní Lucií Rosenfeldovou a kurátorkami Alžbětou Bačíkovou a Annou Remešovou. Kurátorky galerie tak budou debatovat s umělci, kteří v minulosti s galerií spolupracovali, ohledně spoluzodpovědnosti galerie za vznik nových děl formou přímé i nepřímé podpory, zdánlivě bezpříznakového vystavení či zahrnutí do galerijní mediatéky. Předmětem debaty budou jak očekávání jednotlivých diskutujících, tak momentální praxe. Jaká je role neziskové galerie v procesu vzniku nového videa? Jaké existují rozličné přístupy k produkci, prezentaci a archivaci pohyblivého obrazu v rámci lokální umělecké scény? A jak by mohl vypadat manuál, který by napomohl konsensuálnímu a otevřenému přístupu k pohyblivému obrazu?
Diskuse 28/05/2019, 19:00, místo konání: aula AVU
Druhá ze série diskuzí v rámci projektu Neklid obrazu II: Meze pohybu naváže na předchozí debatu, která proběhla v etc. galerii a věnovala se podmínkám vzniku, šíření a uchovávání pohyblivého obrazu. Setkání se tentokrát zaměří na perspektivu veřejných sbírkových institucí a na jejich roli, kterou by v síti vztahů mezi umělkyněmi, umělci, nezávislými i soukromými institucemi a uměleckým trhem mohly a měly zastávat. V rámci diskuze, které se zúčastní Jitka Hlaváčková (GHMP), Ondřej Chrobák (MG), Michal Novotný (NGP), Sylva Poláková (NFA), František Zachoval (GMU) a jako respondentka Vjera Borozan (Artyčok.TV), se budeme ptát na to, jak dané instituce přistupují k audiovizuálním dílům a zejména jejich akvizicím. Existuje v jejich provozu vize a případně koncepční plán, který by reflektoval proměňující se technologické podmínky současného umění? A jaké formy institucionální péče o pohyblivý obraz by tyto instituce vůbec měly nabízet? Jde o podporu při produkci, vystavování, uchovávání? Jak vypadají smluvní vztahy mezi nimi, autory a autorkami? Diskuze, kterou bude moderovat spoluautor výstavního projektu Meze pohybu Matěj Strnad, se koná v rámci dlouhodobého zájmu etc. galerie o pohyblivý obraz a měla by napomoci k vytvoření manuálu zahrnujícího konkrétní strategie a postupy v jednání s tímto médiem.
Setkání 11/05/2019, 19:00, místo konání: etc. galerie