Datum: 16.02.2012
Začátek: 18:00
Neustálé ústupky a frustrace z nenaplněných očekávání charakterizují život v normalizaci. Umělkyně Barbora Klímová se zabývá paradoxy přítomnými ve vilové výstavbě doby, jejímž ideálem bylo kolektivní bydlení. Teoretička architektury Michael Janečková zkoumá specifika výstavby panelových sídlišť. Širokou škálu kompromisů a jejich dopad na kolektivní/individualistický způsob bydlení obě rozeberou ve společné autorské prezentaci. Přednáška nabízí “kosý” pohled na dějiny architektury, protože je pojímá nikoliv skrze úspěchy či neúspěchy, ale prostřednictvím vynucených řešení středních cest. Zároveň zve do meziprostoru, v němž se expertní metoda spájí s metodou uměleckou.
Barbora Klímová je absolventkou FaVU VUT v Brně a laureátkou Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2006. V minulém roce vydala knihu My jsme tím projektem žili (Praha: Zlatý řez, 2011) o výstavbě rodinných domů v době normalizace. Osobní vzpomínky architektů a majitelů doplňuje text socioložky Barbory Vackové.
Michaela Janečková absolvovala FA ČVUT v Praze. V současné době je doktorandkou Teorie a dějiny výtvarných umění Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Pracuje pro Centrum pro středoevropskou architekturu (CCA). Svým textem přispěla do knihy Husákovo 3+1: bytová kultura 70. let (Praha: VŠUP, 2007).