Jasmina Metwaly: On Trials, a manual on a collective (přednáška)

 
 

Datum: 10.10.2022
Začátek: 18:00

10. 10. 2022 od 18 hodin v Acid Coffee
Dukelských hrdinů 500/25a, Praha 7 (Nadace a centrum pro současné umění)

Jak mluvíme o zákonu? Uzákonění práva je sociální konstrukt, který vzniká před zákonem samotným a po jeho fikci. Jako socializované přízraky registrují naše kolektivní mysli navzájem své kódy, a to prostřednictvím metodických vzorců sebepovyšování lidí. Prostřednictvím těchto, na opakování se vztahujících ztvárnění zapamatovaných kódů, kolektivně sdílíme chování podobné právu.

Umělkyně Jasmina Metwaly bude ve své prezentaci číst a sdílet obrazy z kolektivního výzkumu teatrálnosti práva.

 

Jasmina Metwaly (EG/PL, @benthanaa) je vizuální umělkyně a filmařka žijící v Berlíně. Během arabského jara v Egyptě, které v únoru 2011 svrhlo prezidenta Husního Mubaraka, byla Metwaly zakládající členkou mediálního kolektivu Mosireen, který shromaždoval během nepokojů videonáhravky revoluce a podporoval občanský žurnalismus v místech, o kterých neinformovala žádná zpravodajská média. Je také spoluzakladatelkou Archivu odporu 858, v kterém zveřejnili posbírané video-materiály. Spolupracovala s filmařem Philipem Rizkem na podpoře videoaktivismu a „dokumentových nepokojů“.

Mosireen je skupina dobrovolných mediálních aktivistů, která se sešla, aby dokumentovala a předávala snímky egyptské revoluce z roku 2011. Mezi lety 2011 a 2014 vytvořili a zveřejnili přes 250 videí online se zaměřením na pouliční politiku, státní násilí a pracovní práva. Kromě videoprodukce organizovali pouliční promítání, vzdělávací workshopy, produkční zázemí a podporu kampaní. Po vojenském převratu v roce 2013 se jejich práce jako kolektivu zúžila na organizaci a publikování velké sbírky videomateriálu z revoluce, plně pod Creative Commons. 858: Archive of Resistance byl zveřejněn v lednu 2018.

 

Projekt vznikl ve spolupráci s Centrem pro současné umění, Fotograf Festivalem #12 a za finanční podpory Nadace Rosy Luxemburgové v Praze.